Imagine School at Land O' Lakes

AIMEE 

WYNACHT

​Reading/Writing/SS

HANNAH

​GLEASON

Reading/Writing/SS

SIXTH GRADE

JULIE

ROBERTS

​Reading/Writing/SS

PATRICIA
TEDORA

​Reading/Writing/SS

THIRD GRADE

JESSICA

ELSEY​Reading/Writing/SS

SASHA

ORTIZ

Spanish

FIRST GRADE

GRACIE
FONTE

​Reading/Writing/SS

SUSAN
ALLEN

​Math/Science

LISA

​DAILY

Math/Science

KALI

JADUSINGH

​Reading/Writing/SS

ADRIAN

​DENSON

7/8 Science

MATTHEW

​GAITHER

​Math/Science

CHRIS REISS

Physical Education​

JOANN SLAY

S.T.E.A.M.

MEGAN

RICHARDSON

Math/Science

In order to comply with Florida law 1012.42,Imagine School at Land O' Lakes is required to notify parents when a teacher in a district school system is assigned teaching duties in a class dealing with subject matter that is outside the field in which the teacher is certified, outside the field that was the applicant’s minor field of study, or outside the field in which the applicant has demonstrated sufficient subject area expertise, as determined by district school board policy. Each of the following teachers were selected for their mastery of content knowledge and teaching competence. They were selected, in many cases, over other individual applicants who were considered highly qualified as defined by Pasco County School District and the State of Florida.


Fall 2023

The following teachers at ISLOL are considered teaching out of field as defined by Pasco County School District and the State of Florida:​


The following teachers at ISLOL have agreed to work towards their respective endorsements/certifications:

Matthew Gaither, ESOL
Joanne Ramotar, ESOL

Julie Roberts, ESOL


​*ESOL - English for Speakers of Other Languages; Teachers taking continued education classes through Pasco County to meet this requirement. 

HOVER OVER A TEACHER'S NAME FOR A DIRECT LINK TO THEIR EMAIL ADDRESS

DEBORAH

CORBETT

​Science

FACULTY

KINDERGARTEN

JOANNE

RAMOTAR​

Reading/Writing/SS

JOSHUA

​HOPPOCK

Reading/Writing/SS

​LISA 

​SHOREY

Math/Science

CHERYL
ADAMS

​English Language Arts

JESSICA

MCGINNIS

​Reading/Writing/SS

ZACH RUIZ

​Physical Education

K-5

HENRY CHEUNG

​Physical Education

K-5

HANNA

FISCHER

​Math/Science

ASHLEY
GETZ

​​English Language Arts

NANCY 

​FOSTER

​Math/Science

TIFFANY

HURLEY

​Reading/Writing/SS

CHRISTINE

FONTE

Math/Science

FIFTH GRADE

AARON
LIPPARD

​​Math

FOURTH GRADE

SUSAN
CHRISTIE

​Math/Science

MELISSA FELDMAN

Art​/Drama

MICHELLE HERNANDEZ

​Math/Science

SEVENTH GRADE

AMY

​WAGNER

Math/Science

SECOND GRADE

EIGHTH GRADE

CAITLYN

PETERS

English Language Arts

HOLLY
TURNER

​Reading/Writing/SS

ALEXIS
HUNT

​Math

OUT OF FIELD NOTIFICATION

ANA

​SIU

Math/Science

Electives and Specials

BAILEY
EMBRY

​Math/Science

JOSEPH GROSSO

Physical Education

Middle School

BRYAN

SLOZER

World History

NICOLE
ANDERSON

​Long Term Math/Science

LORA

TORRES

All Subjects

​​MADISON

​MORROW

​Reading/Writing/SS

JENNIFER

MILLER

​Reading/Writing/SS

HADLEIGH

BIGGERS

​Math/Science

EMILY

HESS

Math/Science

MADIE

FONTE

Kindergarten Aid